Juba mitu suve olen kuulnud lugusid salapärastest getomängudest Ventspilsis. Sel aastal oli võimalus lõunanaabritele külla sõita ning üritust kolmel päeval nautida. Siin põgus ülevaade, mis asi see Ghetto Games Festival siis täpselt on.
Kohe, kui reedel Ventspilsi jõudsime, jätsime masina hotelli juurde ja hakkasime nn festivaliala poole liikuma. Selleks on põhimõtteliselt mõnesaja meetri ulatuses üks Ventspilsi peatänav ning selle lähiümbruses Olümpiapargi ala koos skeitpargiga. Juba kaugelt oli kuulda ilget mootorimüra ja täristamist, mis tekitas päris vastakaid tundeid. Eelkõige tekkis küsimus, mis pagana üritus see selline on? Kohale jõudes selgus, et mootorrataste freestyle‘i näidistreening oli täies hoos ning paarkümmend kaskadööri lõbustasid kohalikke reede õhtul.
Reede oligi kogu festivali sisseelamise päev. Tuiasime lihtsalt ringi ning viisime ennast põhipaikadega enam-vähem kurssi, et laupäevaks oleks enam-vähem pilt selge, kus need 17 erinevat ala paiknema hakkavad. Õhtu lõppes muidugi korraliku peoga ühes kohalikus ööklubis. See on juba tegelikult teada-tuntud fakt, et iga ekstreemspordifestivaliga käivad kaasas jõhkrad järelkräud. Peo üheks huvitavamaks osaks oli kindlasti freestyle battle. Mis siis, et läti keelest midagi aru ei saanud, oli kogu see atmosfäär ja kaasaelamine väga väga tuus.
Laupäeval läks kõik trall kell 12 lahti ning võistlustulle asus (kuulduste järgi) umbes 1500 osalejat. Lisaks kohalikele oli osalejaid nii kaugemalt kui lähemalt, sh ka Eestist. Tundus, et peaaegu igal alal oli mõni eestlane esindatud. Kaugemad külalised tulid Ameerikast, Kanadast ja isegi Austraaliast.
Kõikidel sündmustel ei olnud kahjuks puht füüsiliselt lihtsalt võimalik silma peal hoida. Kui enamus muusikafestivalidega on see, et ei suuda kahe või kolme lava vahel valida, sest igal pool head esinejad, siis katsu aru saada, mis toimub, kui sul on korraga 10 erinevat ala käimas. Leidsime end rohkem kossu ja nn traditsioonilisi ektreemsportialasid uudistamast. Üks ägedamaid avastusi oli aga tänavajalgpall, mis just tänu huvitavatele reeglitele tegi kogu mängu eriti atraktiivseks. Nimelt 3 vs 3 mängus peab meeskonnast üks mees ära minema igal korral, kui keegi värava lööb. Ehk siis vahepeal tuli juhtima läinud meeskonnal mängida ühemehelises vähemuses ning 2:2 seisul jätkus mäng 1 vs 1. Kes nüüd enne värava lõi, see oligi võitja.
Laupäevane päev jõudis üpris kiirelt õhtusse, sest kogu aeg oli põnev ja midagi teha. Pealtvaatajatel lihtsalt ei olnud väga võimalust hinge tõmmata – pidevalt oldi liikvel ning uusi alasid uudistamas. Ei julge isegi pakkuda, kui palju inimesi sealt läbi võis käia, aga tõenäoliselt lisaks külalistele mujalt, sattus ka iga kohalik Ventspilsi inimene korra mõnda ala vaatama. Üritus ise oli ju tasuta. Tundus, et üks populaarsemaid alasid oli korvpall, mille finaale vaatas ikka väga suur hulk inimesi. Kui ma õigesti aru sain, siis on Ghetto Games alguse saanud sellisest asjast nagu Ghetto Basket ning kõige rohkem figureerisidki korvpalliväljakutel kõik põhikorraldajad.
Kogu nädalavahetuse märksõnaks on kindlasti Ghetto. Ei teagi, kas see on hea või halb, aga lätlastel on mingi kogukond selle Ghetto Games ja muude harude ümber tekkinud. Üheks parimaks Ghetto asjaks oli kindlasti Ghetto Burger. Kõigest 3,50€ eesti sai burgerit rohkem kui soovida oskasid. Peekoniga ja puha.
Pühapäevaks kolis festival lähedalasuvasse lõbustusparki, kus toimus wakeboard’i võistlus ja hiljem BMX. Suhteliselt rahulik ja chill lõpp pikale nädalavahetusele. Eks teise õhtu pidu jättis ka oma jälje ning seega tiksuti lihtsalt hea muusika saatel Ghetto Burger ühes käes, vesi teises.
Üldmulje kogu üritusest on vägagi positiivne. Kõik jutud, et tegemist on väga laheda ja suure üritusega, vastasid tõele. See on kindlalt selline tänavakultuuri suurüritus, kus saab tutvuda tänavakultuuri erinevate tahkudega. Korraldajate jutust jäi kõlama fakt, et asja tahetakse veelgi suuremalt ette võtta ning just tuntumaid nimesid osalema saada. Soovitan kõigil ggfest.com ära bookmark’ida ning silma peal hoida, millal järgmise aasta üritus aset leiab. Lisaks on juba Ventspilsi linn ise külastamist väärt.
Lühikokkuvõte: Ghetto Games on nagu steroide pannud Viljandi Bash.