Nad küll laulavad „me hõuks, kes sa?“, kuid kes on need neiud, kelle kohta võib öelda, et nad on Eesti räpimaastikul üks kuumim ja tuntuim naisduo ning kelle muusikavideot „Ära Enam Hella“ on YouTube’is vaadatud juba üle 190 000 korra.
Kes on HOAX?
H: „Hõuks on kaks muusikut. Me ei tahaks öelda, et räpiduo… Ei tahaks end niimoodi defineerida.“
Miks?
H: „Meile ei meeldi sildistamine ega kastid.“
Kuidas te kohtusite? Või kuidas see duo tekkis?
L: „Me õppisime samas gümnaasiumis.“
Ja siis mõtlesitegi, et võiks hakata koos muusikat tegema?
H: „Alguses ei olnud meil midagi tõsist plaanis.“
L: „H tegi naljatades sünnipäevaks mulle ühe banger tracki.“
H: „Jah, ühe räpilaulu. Sealt hakkas mõte idanema, et kuule, see on päris lahe asi, et miks mitte proovida.“
L: „Ma olin enne vaikselt juba üritanud suruda, et võiks midagi proovida. Siis ta tegi selle loo ja ma ütlesin, et kammoon, sa tegid praegu mitte millestki selle, see on küll kohutav, aga nagu..“
H: „Et seal edasi võib midagi ilusamat tulla.“
L: „…jah, potentsiaali nagu on.“
Mida tähendab teie räpiduo/bändi nimi?
L: „Kui me selle nimega lagedale tulime, siis ei olnud sellel meie jaoks erilist tähendust. Nüüdseks on selle taha tekkinud kontseptsioon, mida üritame ka kuulajatele edasi anda.“
Need lood, mille te olete avalikustanud, nendes te ikkagi räpite. Kas teil on mingi kindel seos ka räpiga või kuidas see räpp üldse tuli?
H: „Kui me alustasime, meeldis meile vanakooli hiphop. See oli põhiline, mida me kuulasime. Esimene lugu „Sünk“ on boom bapist inspireeritud. Praeguseks oleme kasvanud ja arenenud. Eksperimenteerime rohkem ja ei taha, et inimesed ootaksid meilt ühte kategooriat – ainult räpp ja selle alaliik me olemegi. Me tahame jätta endale vabaduse olla artistidena paindlikud.“
See on teada värk, et hip-hop/räpp on rohkem meeste pärusmaa ja naistele vaadatakse natuke viltu, kui nad sellega tegelevad. Mis te ise tunnete, et kuidas teid vastu on võetud nii publiku, kui ka teiste Eesti räpparite poolt?
L: „Enne, kui me midagi üldse avalikustanud olime, lootsime, et kuna Eestis pole palju naisräppareid, võetakse meid soojalt vastu. See juhtuski, aga soost lähtuvalt ei tasu määratleda. Sellepärast meile ei meeldi need kastid ka.“
H: „Sellist füüsilist inimest ei ole ma küll kohanud, kes ei oleks olnud: „Wow, see on lahe, mis te teete“. Internetis on nad julgemad.“
L: „Näkku ei ole keegi öelnud.“
H: „Ei, näkku ei ole kurjasti öeldud. Pigem on kõik, kellega oleme senimaani kokku puutunud, väga toetavad olnud.’’
Teie kõige uuem muusikavideo „Ära Enam Hella“ on koos Tigraniga tehtud. Kuidas sattus tema teie teele?
L: „Kui me kirjutasime selle osa loost, mille esitas Tigran, siis korraga käis mõttes pauk läbi, et just tema peab selle osa tegema. Siis läksime seda lugu Bad Artiga Royal Recordsisse salvestama. Alguses salvestasime seda kohta ise, üritasime enda häält igatpidi moonutada ja timmida, aga see ei kõlanud õigesti. Siis hakkasin naerma ja ütlesin välja, et tegelikult oleks ideaalne, kui Tigran selle sisse teeks. Bad Art istus ja mõtles kaks sekundit, võttis telefoni välja ning helistas Tigranile, et kuule, tule siia.“
H: „Tigran oli alguses kahtlev. Lugu kuuldes tuli ta kohale ning ütles, et ta tahab kindlasti kaasa teha. Ta oli ka väga toetav.“
Teie eelnevad lood on kuskil kodustuudios tehtud?
L: „Esimese loo tegime Home Studios. Shromik haldab seda Tartus. Praegu teeme kõike enda miniatuurses kodustuudios.“
Eelmine aasta osalesite esimest korda Eesti Hiphop Festivalil, kas pakkusite end ise välja või võeti teiega ühendust ja kutsuti esinema?
H: „Suureks üllatuseks kirjutaks Genka meile ise. Me olime eelmise aasta märtsis ühel tema Tartu live’l soojendusartistid. Pärast seda esinemist võttis ta ühendust ja uuris, et kas oleksime huvitatud. See oli meie jaoks suur saavutus, sest kui me olime eelneval aastal EHHF-il, siis vaatasime seda lava ja mõtlesime, et järgmine aasta oleme me siin. Ja täpselt nii see juhtuski.“
Esinesite 7. aprillil Tallinn Music Week’il. Mida tähendab teie jaoks võimalus osaleda TMW-il?
L: „See tähendab, et oleme õigel teel. Me esinesime seal tegelikult sellise programmi nagu Keychange kaudu. See on projekt, mis kogus erinevatest riikidest kokku väikese arvu naisartiste ja teisi muusikategelasi, et tekitada platvorm.“
H: „Et anda just naisartistidele võimalust enda muusikat arendada, sest tegelikult naisartiste on selles äris üpris vähe. Peamiselt domineerivad mehed ja Keychange ongi just pühendatud sellele, et aidata naisartistidel end kuuldavaks teha.“
L: „Programmi raames on veel septembris-oktoobris üks festival Saksamaal, teine Hispaanias.“
Kas te olete ka siis sinna Saksamaale ja Hispaaniasse esinema kutsutud?
L: „Jah.’’
Mis on olnud teie kõige piinlikum hetk laval, kus näiteks keegi käib pikali?
H: „Piinlik on siis olnud, kui peopaigas on halb helikvaliteet või muud tehnilised viperused. Kui meist tulnud 100% ei jõua tehnika tõttu publikuni. Need on olnud ainsad sellised hetked, kus oleme mõelnud, et see pole ju tegelikult meie. Energia läheb poolel teel kaduma. Aga otseselt selliseid kukkumisi õnneks veel ei ole olnud (sülitab kolm korda üle õla).“
Mis on teie siht ja suund kuhu te tahate jõuda enda muusikaga?
L: „Päev korraga. Praegu on põhiliseks motivaatoriks-sihiks Keychange’ist kõik võtta.“
H: „Ja EP ära teha.“
Kas lähitulevikus on oodata albumit ka?
L: „See tuleb, aga natuke ebatraditsioonilisel kujul.“
H: „Jaa, juba varsti kuuleb midagi. Kuna me ei taha teha midagi sellist, mis on ette kirjutatud, siis me vääname ja murrame natuke reegleid.“
Kas see on saladus, et mismoodi natuke ebatraditsiooniline?
H: „Hetkel küll. Bare with us ja te näete.“
Hoia end HOAXi tegemistega kursis:
Suur aitäh Reelika Vaiksaarele, kes viis selle intervjuu läbi!