#Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel

Elu on mind taaskord kostitanud võimalusega Lõuna-Euroopa kuumuses edevate autodega ringi vuristada ja proovin selle emotsioonide tulva nüüd kuidagi kokku võtta. Peategelaseks seekord kõige värskem beebi Porschede kuninglikus suguvõsas – Porsche Taycan Sport Turismo ja võttepaigaks Sardiinia saar Vahemere embavas soojuses. Nagu suunamudijad ütleks – #feelingblessed ja nagu võidusõidu äss Leclerc ütleb igakord, kui Vormel 1 kvalifikatsioonis esikoha hõivab – let’s go!

Fotod: Rainer Olbri / Hooligan Hamlet
Päisefoto: Radu Chindris

 

Porsche Tallinna esindus Taycan Sport Turismo

 

Värviline seltskond ajakirjanikke ja sotsiaalmeedia mõjuisikuid

Uskumatu, mida kõike on võimeline inimene ikka 48h jooksul ära tegema. Hops kell 3 öösel üles, hops lennujaama, hops kolm korda kolme erinevasse lennukisse, hops Itaaliasse, hops autosse, hops hunnik unustamatuid mälestusi uute Porsche Taycan Sport Turismode roolis, hops kahte lennukisse ja hops koju tagasi. Ja see ei ole eneseimetlus, see on kiidulaul kõigile nendele inimestele, kes selliseid asju igapäevaselt teevad. Vahepeal pean endale ikka labakäega näkku lööma, et aru saada, kas see kõik on päris. Põsk punetab, nii et vist on.

Üsna ootamatult avastasin ennast siis kolmapäeva pärastlõunal Lääne-Itaalias Porsche Taycan Sport Turismo roolis. Süda kergelt paha, kõht kergelt tühi, aga põu armastust täis. Värviline seltskond ajakirjanikke ja sotsiaalmeedia mõjuisikuid oli üle Ida- ja Kesk-Euroopa kokku kutsutud, et anda mekkida uhket täiselektrilist peorooga, seda kõige-kõigemat Sport Turismo versiooni maailma parimast täiselektrilisest autost. Loomulikult on see mõne jaoks vaidluse koht, aga tihti satun sellel teemal vaidlema nendega, kes on Taycaniga kokku puutunud ainult ekraanide vahendusel.

 

#Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel#Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel

 

Ühesõnaga maailma parimale elektriautole Taycan lisati nimele otsa Sport Turismo, mis lisaks turundusmeeskonna tihedale tööpäevale tähendab ka reaalselt auto ehitamisega seotud seltskonnale hunnikut uusi väljakutseid. Kokkuvõttes meisterdati valmis õrnalt funktsionaalsem sportlik nö igapäeva auto mitmete ägedate uuendustega nagu näiteks lisana tellitav muudetava läbipaistvusega (Sunshine Control) panoraamkatuseaken. Mõni julgem ütleks isegi, et valmis on saanud ainus auto, mida sul vaja on. Kokku on saadaval viis mudelit – taga- ja nelikveoga ning kahes suuruses akuga. Tavaline, 4S, GTS, Turbo ja Turbo S Sport Turismo. Hinnad siis vastavalt tavalisel alates 86 430 eurost ja Turbo S alates 188 050 eurost.

 

Taycan Sport Turismo – tunne, mis kuulub rohkem ulme valdkonda kui autoajakirjandusse

Meie platvormile kohaselt ei hakka ma siin liiga palju lahti kirjutama ei numbreid ega füüsikat. Kõike faktilist ja objektiivset saab lugeda lihvitud pressiteadatest. Ma olen siin alati kirjutanud tugevalt subjektiivselt, eksole. Ainus number, mida sa pead teadma ja mille teadmisega saad festivalidel piduses meeleolus ülbitseda on, et uus Porsche Taycan Sport Turismo Turbo S saavutab kiiruse 100km/h 2.8 sekundiga. Suur, raske, keskmisest funktsionaalem akuga pereauto ja 2.8 sekundit, lase sellel infol natuke endasse imbuda. Külmavärin? Jep, mul ka. Selle autoga sõitmine on midagi ebamaist ja selle tunde kirjeldamine kuulub rohkem ulme valdkonda kui autoajakirjandusse.

 

#Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel

 

Uute ja kiirete autodega on alati lahe sõita ja väga harva pakub kogemus sügavalt negatiivseid emotsioone. Vähemalt mulle, kes ma olen alla keskmistes tingimustes üles kasvanud ja hindan iga kingitust, mis elu mulle pakub. Taycan Sport Turismo suure ja raske kere hanesuleks transformeerimine pedaalile vajutusega on protsess, mille kirjeldamises jään sõnadega hätta. Täielik inseneeria tipptase!

 

Kasutajakogemus, operatsioonisüsteemid ja user interface

Peatuks korraks ka UI teemadel. User Interface on täna oluline teema, julgen väita, et isegi olulisem kiirendusest ja väändemomendist jms. Kahe viimasega on erinevad autotootjad alati enamvähem hakkama saanud. Aastakümneid on aga kasutajakogemuse, operatsioonisüsteemide loogikate ja väljanägemisega maadelnud ka parimad. Oleme näinud idiootseid ja väga idiootseid lahendusi, kus ilusa futuristliku väljanägemisega pilli rikub täielikult ära pardakompuuter, mis kuulub kümne aasta tagusesse aega. See oli mingi ajani ka enamvähem arusaadav, kuna tihti valmis kogu nö aju kuskil mujal ägedas infotehnoloogia ettevõttes, kust autotootjad teenust sisse ostsid. Lisaks toimub ju ühe auto tegemine nii pika aja jooksul, et sellel hetkel kui kompuuter valmis masinasse tõstetakse, on see juba mitu aastat vana süsteem. Tänases maailmas aga on kole ja ebamugav kasutajakogemus autos lubamatu.

Nii kaua kui olen uute Porchedega kokku puutunud, on ekraanidele väljatöötatud disain alati pigem hea. Loomulikult mitte samas kaalus erinevate app-idega, mida igapäev kasutama oleme harjunud, kus tootedisainerid täiendavad toodet iga päev ja uuendusi lastakse välja 2 korda nädalas. Ent siiski kaasaegne, tähevahed on paigas ja nupud on hierarhias. Sama saab öelda ka uue Sport Turismo kohta. Kõik on eelmistest masinatest tuttav, ilus ja loogiline. Mõned vajalikud asjad on nuppude alla jäetud ja kõik muu puutetundlike ekraanide hoolde antud.

 

#Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel

 

Üle 80% kõikidest Porsche klientidest üle maailma on iPhone’i kasutajad ja ära sai proovitud ka juhtmevaba Apple CarPlay. Loomulikult on vabadus erinevatest nööridest oluline eesmärk ja Porsche puhul antud featuur ka töötas. Küll aga mitte ilma viperusteta, mida siinkohal ei saa Porsche süüks panna. Üle õhu toimetav Apple CarPlay põhineb üsna vanal Bluetooth tehnoloogial ja selle stabiilsus ei ole nende garanteerida. Muusika hakkis mitmes kohas ja paar korda juhtus ka telefoni juhuslik lahtiühendumine. Selles osas on juhtmega Apple CarPlay ühendus alati stabiilsem ja heli kvaliteet ei ole Bluetoothiga samas kategoorias. Nagu võrdleks McDonald’si ja VLND juustuburgereid.

 

Sõiduulatused ei saa mitte kunagi olema piisavad

Aga mis kasu on ilusast, kiirest ja toimivast autost, mille aku saab tühjaks enne, kui sa jõuad küsida “mis selle auto sõitmisulatus on?”. Liigselt detailidesse laskumata, näiteks Taycan 4S Sport Turismoga on võimalik ka 498km sõita. Ent palju olulisem, mida ma selle proovisõidu käigus õppisin, on see, et sõiduulatus ei ole oluline. Vot sulle intrigeerivaid väljaütlemisi moosiga. Nagu Taycani projekti esindaja Mayk Wienkoetter ütles, “range will never be enough” ehk, et mitte kunagi ei saa elektriautode sõiduulatused olema kõikidele piisavad. Inimeseloom juba on kord selline, et alati on vaja rohkem, kiiremini, kaugemale, paremini ja kohe.

 

#Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel #Läbiklaasi: Porsche Taycan Sport Turismo Drive&Cruise Sardiinia mägiteedel

 

Ümber tuleb seadistada hoopis oma mõttemall. Kui palju sa sõidad autoga kohtades, kus sa eales käinud pole? Pigem harva. Igapäevased toimetused toimuvad teekondadel, mille pikkused ja võimalused on sulle enamvähem teada. Sa tead, kus asuvad laadijad, sa tead, palju sul enamvähem vaja on. See tundub praeguses sisepõlemismootori keskses mõttemallis ebamugavus ja lisapingutus, aga kaugel ei ole ajad, millal kaubanduskeskuse parkimismaja parkimiskohad on kõik laadijad. Taycan Sport Turismo aku saab 5-protsendiselt täituvuselt 80 protsendini laadida 22 minuti ja 30 sekundi jooksul juba praegu, kus Ülemiste keskuse parklas on tavaliste parkimiskohtade suhe laaduritega umbes sama balansis nagu sinu sportimine ning suust sisse libisevate kalorite arv.

 

Linnamaastur pluss sportauto pluss universaalkere pluss kabriolett

Kokkuvõttes usun, et tasapisi on aeg täiselektriliste pereautode jaoks küps ja kui sa oled osa aktiivse elustiiliga perekonnast, kellel vähegi rulli kuskil vedeleb, usun, et Taycan Sport Turismo on masin, mille poole tasub kindlasti oma pilk suunata. Porsche ilmselt ei tahaks seda kuulda, aga minu jaoks on sellesse autosse kokku pandud kõikide autoliikide parimad omadused – linnamaastur pluss sportauto pluss universaalkere pluss kabriolett võrdub Porsche Taycan Sport Turismo, mis katab kõikide pereliikmete vajadused. Kas sellega pühapäeval rajale on mõtet minna? Natuke kahtlane. Kõik muud ülesanded lahendab auto mängleva kergusega.

Rohkem infot erinevate numbrite kohta leiad Porsche Tallinna esinduse kodulehelt.

 

#Läbiklaasi – Porsche Classic Tähesõit 2022