7 päeva hübriidkaameraga Olympus Pen-F

Hübriidkaamera loogikast rääkisime pikemalt mõni aeg tagasi Fujifilmi kaamera näitel. Iseseisvunud Eesti kõige kõvemasse kaamerapoodi Photopoint maandus müügile uus kaameramaailma dinosaurus Olympus Pen-F. Internetis ilmselt hetkel üks räägitumaid kaamerareliise. 7 päeva oli see kaamera minuga igal pool ja siin on tulemus.

 

olympus hooligan hamlet

 

Mina ei ole pro ja Pen-F ei ole pro

Igaks juhuks kordan, et ma ei ole fotograaf. Minu seisukohad ei ole kindlasti võrreldavad professionaalidega. Samas ei ole seda ka see kaamera, mille kohta ma arvamust avaldan. Seega mina ei ole pro ja Pen-F ei ole pro tööriist – kokkuvõttes oleme taevas tehtud paar. Kuna kalpsasin vahetult enne seda Pen-F’i ringi kaameraga Fujifilm X-T10, võrdlen teda tahtmatult palju just Fujiga.

Olympus Pen-F on kõikvõimalikes arvamusartiklites välja toodud kui “maailma kõige ilusam kaamera täna”. Võibolla ma olen ainus disainer maailmas, kelle jaoks on kaamera väljanägemine kõige teisejärgulisem asi siinpool ekvaatorit. Okei, paar isegi teisejärgulisemat asja leiaksin ilmselt veel. Aga kaamera puhul tundub see müügiargumendina natukene liiga läbimõeldud. Retro kaamera, uhke väljanägemisega jnejne. Sihtrühm on ohtlikult ilmselge.

 

olympus hooligan hamletOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Tegelikult on Olympus ikka väga pro

Selle ilu teema kõrvale jättes, pean ütlema, et igapäevaseks kasutamiseks on see masin ikka natukene liiga suur ja raske. Koguaeg jope taskus kandmise loom ta ikka väga ei ole. Ta on paksem ja raskem kui näiteks Fuji X-T10. Mul ei ole ühtegi statistilist numbrit vaja, et seda tõestada, sest nii ma tunnen. Samas kui on minek spetsiaalsele fototripile, siis teda kaasa võtta pole loomulikult mingi probleem. Ehk siis esimene märk sellest, et ta ei ole sul mingi järjekordne Instagramimehe seadeldis – kaal ja mõõdud ütlevad mulle, et ta on mõeldud suuremale fotohuvilisele, kes LÄHEB spetsiaalselt kuhugi pilti tegema.

Selle poolt räägib ka fakt, et kaameraga ei tule mul see “äge” pilt nii lihtsalt. Lihtsa all pean silmas seda, et ma pean fotoks valmistuma. Leidma endale sobiva funktsiooni, sättima vajalikud parameetrid ja kontrollima särikahvlit. Kõik sellised asjad, mida telefonifotograafiast sündinud “fotograaf” parema meelega teha ei viitsi (loe: oska).

 

olympus hooligan hamletolympus hooligan hamlet

 

Kõige kõvemini laulab mulle muidugi sama juttu aparaadi hinnaklass. Võrreldes Fujifilm X T-10 (ma loodan, et mõni fotograaf seda võrdlust nüüd kuidagi isiklikult ei võtnud ja enesetapumõtteid juba peas keerutama ei hakanud) on see kaamera peaaegu poole kallim. Kere hind on lõuga kukutav 1299€. Näita mulle mõni Instagramiahv, kes on nõus ilusate rinnahoidjapiltide eest sellise summa välja käima. Lisaks objektiivid.

 

Tänapäevale vajalik jõudlus

Loomulikult on sellesse disaini poolest hipsteri unistusse sisse topitud kogu tänapäevamaailmale vajalik jõud ehk siis WiFi ühendus, pööratav ekraan selfie‘de tegemiseks jms. Kõik toimivad väga kenasti. Kaamera läheb pildistamisel ekraani mode‘ist silmaaugu mode’i sensori abil. Paned oma otsaesise asemel sõrme sensori ette ja ekraan kustub ära. Pildistasin mitu korda lae all selliselt, et oli vaja ekraani vaadata, aga lagi oli sensorile liiga lähedal ja ekraan kustus ära. Võite kaks korda arvata, miks siin fotogaleriis ühtegi pilti lae alt tehtud ei ole.

 

olympus hooligan hamlet

 

Käes on Pen-F tõesti mõnus. Hinnaklassile vastavalt on materjalid kvaliteetsed ja masina raskus annab talle juurde teatava tõsiseltvõetavuse. Noh, et ma ei ole mingi Instagramiahv, mul on ikka päris aparaat noh.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kokkuvõttes edastab Pen-F mulle selge sõnumi, et ma olen tema jaoks natuke liiga amatöör ja ta on vähe tõsisem poiss. Võiksin siinkohal asjale joone alla tõmmata, aga on üks naljakas asi, mis kõigele eelnevale jutule kriipsu peale tõmbab – see natukene totakas filtrite ja värvide jms süsteem, mille abil saad fotole enne pildi tegemist juba “Instagramifiltri” peale kruttida. Mille kuradi pärast? Kes neid funktsioone kasutab? Nagu päriselt? Why? Ma saaks aru, kui see oleks mingi “sinu esimene kaamera” sõnumiga turundatud 150€ maksev seebikarp. Sellest masinast hõngub fotograafiaarmastust, ajalugu, pärandit, professionaalsust ja elukogemust. Ja siis pannakse sinna eraldi nupp, millega saad kõik selle oma mälust ära unustada koos operatsioonisüsteemis laiutavate fotograafianäpunäidetega stiilis: “Kui soovid pildistada looma, vaata, et ta oleks paigal”. Kaameralt väga segased signaalid, ühesõnaga.

 

olympus hooligan hamlet

 

Tegelikult on kaamera äge. Sõber, kes on päriselt fotograaf, kadus sellesse kaamerasse 20 minutiks keset restoranis söömist selliselt, et kui ta tagasi tuli, oli toit juba jahtunud. On üsna selge, et Olympus Pen-F saab ikka kõvasti paremini läbi intelligentsemate fotohuvilistega. Mina arvan, et kui sa oled peegelkaameraga sinapeal (ja sa oled juba koertevarjupaigale raha annetanud), siis Pen-F ootab sind lähimas Photopointi kaupluses.

Kaamera ja kogu varustus on müügil Photopoint esindustes üle Eesti. 
Uuri lähemalt www.photopoint.ee ja Photopointi Facebookist.

Aitäh kõikidele modellidele:

Wild Disease @wilddisease
DJ Critikal @bertonbeats
Grete Paia @gretepaia
Ollu @kasepats
Felix @yoitsfella
Autor: @koerakari