TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 – superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

Teadagi leidub Dubais ja Abu Dhabis sport- ja superautosid, mille vapustavad mootorihelid kõlavad üle linna. Üllataval kombel leidub kõrbelises kohas nimega Araabia Ühendemiraadid ka kaks väga ägedat mägiteed.

Ma olen alati olnud inimene, kes lakkamatult unustab tähtsaid ja vähem tähtsaid asju. Ma pole isegi kindel, kas mu ema oskaks öelda mitu paari kindaid ta mulle lapsepõlve jooksul juurde on pidanud ostma, sest alles on vaid valik üksikuid vasakuid või paremaid kindaid eri paaridest. Kuigi 32-aastasena võiks arvata, et selliseid asju enam ei juhtu, pole see kahjuks päris tõsi.

Mõni nädal enne reisi käisin Maanteeametis, et saada rahvusvaheline juhiluba, mida eestlasel on vaja selleks, et juhtida autot Araabia Ühendemiraatides. Saadud dokumendi asetasin riiuli peale, kus muidu seisavad minu kodu- ja autovõtmed. Tundus kõige kindlam lahendus, et see kindlasti kaasa saaks võetud. Välja kukkus nagu alati ja koju see jäigi.

Kuid igale probleemile on tänapäeval ju lahendus ja õnneks tuli appi hea sõber, kes suutis juhiloa toimetada DHL’i kätte. Pooleteise päeva pärast jõudis sama kullerfirma töötaja minu hotelli ette Dubais, andes üle kollase ümbriku, mis hoidis endas peaaegu kullaväärtust omavat rahvusvahelist juhiluba.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrbTRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Pole autot, pole probleemi

Kuna “väikese” apsaka tõttu nihkus terve autotrippimine mõned päevad hilisemaks, veetsime niisama Dubais mõnusalt aega. Ka eksootiliste autodega seotud meelelahutust leidus seal küllaga, sest Ferrarisid, Lamborghinisid, Porschesid ja muid kohustuslikke autobrände oli näha iga õhtu mööda Dubai tänavaid veeremas.

Linnas leiduvad autopoed olid täidetud superautodega, üks ergsam, kui teine. Autopoode natuke eemalt vaadates nägid need välja, kui väikese poisi mudelautode kogumid. See kõik tundus seal justkui tavaline.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Olles natuke rohkem, kui aasta tagasi külastanud ka Lõuna-Prantsusmaad oli erinevused huvitavad. Kuna Monaco, ja näiteks ka Cannes, on pisikesed Lõuna-Euroopa linnad, on kõik eksootilised neljarattalised nähtaval koheselt. Justkui ümbritsedes sind väikestel väljakutel ja kitsastel tänavatel. Monacoga võrreldes hiiglaslik Dubai peitis endas kindlasti samaväärseid autosid, kuid nende nägemine polnud sootuks nii lihtne ülesanne. Ometigi oli “õigetes” kantides jalutades ilusate autode valik muljetavaldav.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Kahest sõiduteest sai üks

Jõuame nüüd lubatud mägiteedeni. Plaanis oli kaks erinevat sihtkohta – üks Dubaist põhjapoole ja teine lõunasse – mägedeks vastavalt Jebel Jais ja Jebel Hafeet. Kõigest mõned päevad enne reisi komistasin aga kurva uudise otsa. Nimelt oli hiljuti toimunud helikopteri õnnetus Jebel Jais mäel, mistõttu oli kogu tee suletud. Seetõttu pidime piirduma vaid Jebel Hafeetiga.

Rendiauto oli broneeritud kaheks päevaks, millest esimesel külastasime Abu Dhabi linna ja teisel päeval jõudiski kätte sõit Dubaist lõunasse jäävatesse mägedesse. Rendiautoks valisin Mercedes-Benzi CLA sedaani. Mõned kutsuvad seda stiilisedaaniks või kupeeliku joonega sedaaniks – jätan selle kerestiili täpsema nimetuse asjatundlikumate brändingu inimeste kanda.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Isiklikult on mul pikem sõidukogemus Mercedes-Benzi autodest olnud praeguse C-klassiga, mis on mugav, pehme ja mõnusalt vaikne. Väga hea auto, kuid kindlasti mitte sportlik, sest see ei püüagi seda olla.

Kompaktsem CLA, millel ilutses küljepeal ka “Sport” embleem, oli kindlasti ergsama käitumisega. Vedrustus natuke jäigem ja rool pisut kiirem. Tänu üsna madalale katusele, et saada seda ägedat šiluetti, oli minul, 1,95-meetrisel kraanal, pearuumiga üsna napp. Mahtusin juhiistmel kenasti istuma, kuid juuksed kippusid pisut laepolstrit nühkima.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Mägitee keset kõrbe

Dubaist pooleteie tunni sõidu kaugusel mööda kiirteed, mis oli ümbritsetud enamasti kõrbest, jõudsime väiksesse linna nimega Al Ain. Selle külje all pesitseb ka mägi nimega Jebel Hafeet, mis jätkub üle Omaani piiri. Kuna Araabia Ühendemiraadid on ilmselgelt vägagi rikas riik, olid kõik teed, olgu need linnades, kiir- või mägiteed, väga kvaliteetsed. Jebel Hafeeti mägitee ei olnud ka erand ning tee oli alati sile ja üsna lai, sest üles minnes oli valdavalt lausa kaks sõidurida.

Mäed ümberringi olid, nagu arvata võikski, täiesti teistsugused, kui varem üldse kogenud olen. Pruunika, liivakarva tooniga kivid ja kaljud olid täiesti omasuguse kuju ja tekstuuriga võrreldes seni nähtud Lõuna-Pransusmaa ja Norra mäestikega. Kuigi lai mägitee oli hea ja turvaline liiklemiseks, röövis see natukene intiimsust ja seda kitsa mägitee adrenaliini tunnet. Kui tee kõrval barjääri taga ei ole kuristikku meetri kaugusel auto rehvidest, siis pole see sõit ikka päris see.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Tee laiuse tõttu olid seevastu tagatud mõnusalt voolavad pöörded ja puudusid teravad 180-kraadised nõelasilmakurvid, mis võivad tihedama liikluse korral maru keeruliseks osutuda. Seega sõidukogemust oli kindlasti küllaga, kuid tee laiusest tingituna tundus, et selle tõeliseks nautimiseks on vaja midagi kiiremat. Näiteks mingi superauto? Mõndadel kohalikkel peaks neid ikka leiduma.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Värvilised Defenderid

Päev pärast rendiauto tagastamist oli aeg avastada üüratut kõrbe. Muidugi pakutakse Araabia Ühendemiraatides mitmeid erinevaid kõrbesafarisid, kus valgete Toyota Land Cruiseritega kihutatakse mööda liivadüüne nii, et liiva lendab igas suunas. Pärast natukest lugemist selgus, et maasturitega ekstreemne kihutamine on kõrbeloomadele ohtlik.

Enamus suuri ja väikseid elukaid, kes piiritus kõrbes pesitsevad, teevad seda urgudes. Seetõttu on ka väga suur tõenäosus, et maasturiga hooletu kimamise tõttu loomade kodud hävinevad. Üritades olla vastutustundlikud reisijad, leidsime midagi rahulikumat ja hoopis ägedamat: vanakooli Land Rover Defenderitega kõrbe avastamine suurel looduskaitse alal.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Safari leidis aset pindalalt maailma suurimas kõrbes nimega Rub’ al Khali, mis on samuti tuntud kui the Empty Quarter ja läbib Ühendemiraate, Saudi Araabiat, Omaani ja Jeemenit. Kuigi 1970ndatest pärit Defenderi rooli taha kõrbesõidu kogemusteta turisti muidugi ei lastud, oli see kindlasti äge kogemus ka kaasreisijana.

 

TRAVELHAMLET: Araabia Ühendemiraadid OSA 1 - superautod, mägiteed ja lõputu kõrb

 

Kõige ekstreemsem sõidukogemus on veel tulemas

Araabia Ühendemiraate külastades ei saa autoentusiastina üle ega ümber Abu Dhabis asuvast Yas Marina ringrajast. Kui juba nii pikk reis ette võetud sai, siis oleks patt Vormel 1 rada mitte külastada. Nagu mainitud, käisime rendiautoga esimesel päeval just Abu Dhabit avastamas ja selle juurde kuulus muidugi ka Yas saarel asuv Yas Marina ringrada.

Kuna reisi alguses sai tähistatud minu sünnipäeva, otsustasin kinkida endale ühe hilise sünnipäevakingi, mis jääb kindlasti elu lõpuni meelde. Nimelt pakutakse Yas Marinal sõidukogemusi erinevate sport- ja võidusõiduautodega, muidugi ise rooli taga olles. Sellest kõigest lähemalt aga järgmises TRAVELHAMLET loos.